Honzik & Besi

Besi

Besi to wyjątkowa suczka razy golden retriever o pięknej, biszkoptowej sierści. Za jej mądrymi oczami, kryje się złoty charakter. Sprawdzili to specjaliści z ośrodka Helppes w Pradze, gdzie właśnie trwa szkolenie Besi na wykwalifikowanego psa-pomocnika. Najpierw suczka przeszła serię szczegółowych badań, które miały na celu sprawdzić, czy nie ma żadnych wrodzonych wad lub chorób zakaźnych. Okazało się, że Besi jest w 100% zdrowa.

Zbadano też jej charakter, sprawdzono jak zachowuje się w nowych, gwarnych miejscach, jak reaguje na nieznane zapachy i ludzi. Besi zdała wszystkie testy na piątkę. Jest idealną kandydatką, na psa-pomocnika, ale musi się jeszcze dużo nauczyć. Będzie towarzyszyć swojemu przyszłemu opiekunowi we wszystkich codziennych czynnościach – pomoże mu się poruszać, ubrać czy zapalać i gasić światło. Ale co najważniejsze, Besi może dać człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, a jej obecność, ma szanse zastąpić całodobową terapię.

Wspaniały charakter psów rasy golden retriever sprawia, że są one idealnymi towarzyszami dla osób zmagających się z całą gamą zaburzeń i niepełnosprawności, ale żeby tak się stało, muszą najpierw przejść odpowiednie szkolenie.

Właśnie dlatego Besi przyjechała do Helppes. Jej trening potrwa od 9 do 12 miesięcy i jest w całości finansowany przez firmę Friendly Finance. Gdy Besi będzie już gotowa, zamieszka razem z małym Honzikiem i jego rodzicami. Chłopiec cierpi na autyzm i umiarkowane upośledzenie umysłowe. Obecność Besi będzie dla niego ogromną pomocą.